Aryanic
  • کاربرگ های آموزشی
  • قوانین و مقررات آموزشی
  • آدرس کانال تلگرام مرکز
  • پوستر فارابی
  • نمای مرکز
صفحه اصلي > شهرستان بروجرد > سوغات بروجرد 

سوغات بروجرد

 

بروجرد مرکز اصلی تولید محصولات هنری و وسایل خانه از جنس ورشو و برنج است. ورشو سازی در بروجرد قدمتی دیرینه دارد و بروجردیها این صنعت را از روسها آموخته اند. سماورهای بروجرد بسیار هنرمندانه اند و گسترش صنعت ورشو در بروجرد بیشتر به خاطر ساخت همین سماورهای نفیس بوده است. قلمزنی ورشو، هنری بسیار زیباست که طی آن هنرمندان نقوش و نوشته های بسیار اصیل و هنرمندانه ای را با زحمت بسیار بر روی سینی های برنجی و ورشو حکاکی می کنند. به هرحال نام بروجرد با سماور، ورشوکاری و قلمزنی ورشو عجین شده و محصولات هنری بروجرد علاوه بر ایران در کشورهای غربی نیز مشتری فراوان دارند.

جاجیم در بروجرد با نام ماشته شناخته می شود. کارگاههای ماشته بافی سنتی فراوانی در سطح شهر، با استفاده از پشم و رنگهای طبیعی اقدام به بافت جاجیم می کنند. مشتریان اصلی جاجیم را بیشتر عشایر کوچرو لر و بختیاری لرستان و استانهای همجوار تشکیل می دهند که در فصولی از سال برای خریدهای کلی به شهر بروجرد می آیند. از جاجیم بعنوان زیر انداز یا رختخواب پیچ استفاده می شود و عروسهای ایلات لر حتما آن را در جهیزیه خود می گنجانند. جاجیم بروجرد دارای نقشهای هندسی مربع و مستطیلی است و رنگهای قرمز، مشکی و سفید در آن بیشتر به چشم می آید.

فرشهای بروجرد عمدتا یک تا دو ذرعی هستند که بسیار مستحکم اند. طرحهای فرش بروجرد با فرش لری اندکی متفاوت است و بیشتر به فرشهای نهاوند، ملایر و همدان می ماند. فرش بروجرد تماما با پشم محلی و رنگ طبیعی بافته می شود و مرغوبیت زیادی دارد. شهر بروجرد مرکز تجارت محلی، کشوری و بین المللی فرش است.

گلیم های بروجرد نیز همسان با فرشهای آن از زیبایی خاصی برخوردارند و می توانند زینت بخش اتاق یا محل کار شما باشند. در بروجرد گلیم را زیلو هم می گویند اما زیلو منحصر به گلیم نیست و می تواند هر زیرانداز دیگری را هم شامل شود. شاید اصل کلمه زیر رو بوده به معنی زیرانداز.

سوغاتی های خوراکی بروجرد:

شیره.
شیره بروجرد و ملایر از کیفیت بالایی برخوردار است و این منطقه به علت دارا بودن تاکستانهای فراوان، مرکز تولید انواع شیره انگور و محصولات فرعی آن است. شیرینی های باسلق و راحت الحلقوم نیز از بروجرد و ملایر قابل تهیه است.

 نان گوشه ای

نان لواش محلی بسیار خوشمزه و با کیفیتی است که توسط روستائیان جنوب بروجرد پخته می شود. این نان فاقد هرگونه دور ریز است و معمولا در دسته های ده تایی (یک سَی) عرضه می شود. نان گوشه ای بروجرد را می توانید از برخی فروشگاههای مواد غذایی یا مستقیما از دستفروشان میدان رازان تهیه کنید.

کلوچه روغنی

نوعی کلوچه بسیار خوشمزه در بروجرد تولید می شود که در آن از روغن حیوانی، زعفران، خلال پسته و بادام استفاده می شود. شیرینی فروشی های شهر و برخی کارگاه های نان شیرینی پزی، محل تهیه این کلوچه است.

مرباجات و شیرینی ها 

مرباهای مرغوبی در بروجرد تهیه می شود که بویژه مرباهای کارگاه شِکری از مرغوبیت زیادی برخورداند. مربای بالنگ بروجرد را حتما امتحان کنید. آب نبات و نبات و نقل بیدمشک هم در بروجرد 

محصولات لبنی 

وجود کوهستانها و مراتع سرسبز باعث شده تا فراورده های شیری بروجرد از کیفیت بسیار بالایی برخوردار باشند. دوغ، ماست، کشک، خامه، سرشیر و دیگر لبنیات بروجرد از کیفیت بسیار مطلوبی برخوردار است. اگر به بروجرد می آیید کباب بروجرد را با دوغ بروجرد و نان سنگک حتما امتحان نمائید. عسل کوهستانهای بروجرد از بهترین عسلهای ایران است. بستنی سنتی بروجرد طعمی فراموش نشدنی دارد.

 محصولات کشاورزی و باغی 

سیب، به، آلو، زردآلو، گیلاس، گردو، بادام و انگور مهمترین میوه های باغهای بروجرد هستند که در این میان سیب زرد و انگور بروجرد بسیار مرغوبند. دانه های مختلف نظیر نخود، باقلا و لوبیا و محصولات جالیزی چون گوجه، کدو، سبزیجات و شلغم در بروجرد به وفور کشت می شوند و عموما در فصل تابستان با قیمت ارزان قابل تهیه هستند.

 

خشکبار
خشکبار و تنقلات بروجرد از کیفیت بالایی برخوردار است و کارگاههای متعدد نخود بریز (نخود بریج) و تهیه خشکبار در این شهر فعال هستند. آجیل چهار تخمه برای تعطیلات عید، تخمه آفتابگردان و مغز گردو و بادام از تنقلات پرطرفدار به حساب می آیند.